پس انداز سنج

پس انداز سنج

تصمیم دارم یک یخچال فریزر جدید بخرم اما پس اندازم کم است.
تصمیم دارم تبلت بخرم و فروشنده آن، امکان خرید اقساطی را فراهم کرده است ؛ نمیدانم خرید نقدی بهتر است یا اقساطی؟
برای خرید یک کالا در پنج سال بعد که قیمت فعلی آن نه میلیون تومان است، ماهانه چقدر پس انداز کنم. اگر فروشنده ای، این کالا را الان با اقساط چهارصدهزار تومان به مدت چهار سال به من بدهد، پس انداز به سودم است یا خرید اقساطی؟

بسیار پیش آمده است که با پس انداز ماهانه در بانک، تصمیم داشته ایم در انتهای امسال یا سال پس از آن، یکی از اهداف خود را برآورده کنیم. در این فاصله، همه چیز با تورم گرانتر میشود و به پس انداز ما در بانک، سود ماهانه تعلق خواهد گرفت داشت.

اگر بخواهیم سال آینده تلویزیون رنگی، یخچال فریزر یا … بخریم، ماهی چقدر باید پس انداز کنیم؟ اگر بتوانیم دو سال صبر کنیم چه امتیازی برایمان خواهد داشت؟ در این صورت می توانیم پس انداز ماهانه را کمتر کرده و فشار کمتری به خود و خانواده وارد کنیم.

اگر نرخ تورم و نرخ سود بانکی را هم در نظر بگیریم، محاسبات دقیقتر می شوند اما بسیار پیچیده!
برنامه کاربردی پس انداز سنج، به شما کمک میکند که بدانید برای رسیدن به اهداف مالی خود، به چه میزان پس انداز ماهانه نیاز دارید. تلاش شده است که برنامه بسیار ساده بوده و پارامترهای اصلی را در نظر بگیرد؛ میزان هدف مالی، میزان پس انداز موجود، زمان مطلوب برای تحقق این هدف، نرخ تورم و نرخ سود بانکی، در این برنامه کاربردی در نظر گرفته شده است.

هرچند این برنامه به شما کمک می‌کند که الگوی پس انداز خود را برنامه ریزی کنید، اما از سوی دیگر، می‌توان خروجی‌های آن را در خرید اقساطی کالاهای مختلف نیز مورد توجه قرار داد. به عنوان نمونه فرض کنید که بر اساس محاسبات برنامه و برای خرید یک کتابخانه در انتهای سال، باید ماهی صد هزار تومان پس انداز کنید، اگر فروشنده ای این کالا را به دوازده قسط ۹۰ هزار تومانی به شما می دهد (یعنی به مبلغی کمتر از میزان پس انداز پیشنهادی برنامه به شما)، در این صورت بهتر است همین الان از فروشنده خرید کنید. حتی اگر فروشنده ای این کالا را به دوازده قسط صد هزار تومانی به شما می‌دهد (برابر عدد پیشنهادی برنامه)، باز هم بهتر است همین الان از فروشنده خرید کنید و به جای یک سال پس انداز، یک سال اقساط خرید کالا را بدهید.

جالب تر این‌که اگر فروشنده گفت که “اقساط را دو ساله کنید و به جای نود هزار تومان در هر ماه به مدت یکسال، اقساط ماهانه شصت هزار تومان را در دو سال پرداخت کنید”، این حالت را نیز می‌توان با خروجی برنامه با اعمال مدت زمان پس انداز دو سال مقایسه کرده و سپس تصمیم گرفت.

savingMeter_iconدریافت از بازار

دیدگاه خود را بیان کنید

avatar
  Subscribe  
به من اطلاع بده